Hírek

Elérhetőségek

Közigazgatási szerv döntésének bírósági felülvizsgálata iránti keresetlevél benyújtása

Ügyintézés indítása

Személyes ügyintézés

Az ügyfél a véglegessé vált döntés ellen közigazgatási pert indíthat. A közigazgatási pert keresetlevél benyújtásával lehet megindítani, melyet a vitatott cselekményt megvalósító közigazgatási szervhez kell benyújtani.Az ügyfél a véglegessé vált döntés ellen közigazgatási pert indíthat. A közigazgatási pert keresetlevél benyújtásával lehet megindítani, melyet a vitatott cselekményt megvalósító közigazgatási szervhez kell benyújtani.

Jogosultak köre

A keresetlevél benyújtására az jogosult, akinek jogát vagy jogos érdekét a közigazgatási tevékenység közvetlenül érinti. 2016. július 1. napján és az azt követően indult közigazgatási eljárás során hozott döntés bírósági felülvizsgálata iránti perekben a jogi képviselővel eljáró fél, valamint a belföldi székhellyel rendelkező gazdálkodó szervezet képviselője kizárólag elektronikus úton tarthat kapcsolatot a bírósággal.

Mit kell tennie

A keresetlevelet az elsőfokon eljárt közigazgatási szervhez, az illetékes Törvényszéknek címezve kell eljuttatni. A keresetlevelet az elektronikus ügyintézésre köteles ügyfelek az E-Önkormányzati Portálon publikált nyomtatványon keresztül nyújthatják be. Az elektronikus ügyintézésre nem kötelezett ügyfeleink postai úton is benyújthatják beadványukat.

A keresetlevél tartalmazza

  1. az eljáró bíróság megjelölését,
  2. a felperes nevét, cégjegyzékszámát vagy más nyilvántartásba-vételi számát, lakcímét vagy székhelyét, adóazonosító számát és perbeli állását, továbbá képviselője nevét, lakcímét vagy székhelyét, illetve - ha ilyennel rendelkezik - egyéb elérhetőségét,
  3. az alperes nevét, székhelyét és perbeli állását, továbbá - ha ismert - képviselője nevét, lakcímét vagy székhelyét,
  4. a vitatott közigazgatási tevékenység és az arról való tudomásszerzés módjának és idejének azonosítására alkalmas, illetve ahhoz szükséges adatot,
  5. azokat az adatokat, amelyekből a bíróság hatásköre és illetékessége megállapítható,
  6. a közigazgatási tevékenységgel okozott jogsérelmet, az annak alapjául szolgáló tények, illetve azok bizonyítékai előadásával és
  7. a bíróság döntésére irányuló határozott kérelmet.

Határidők

A keresetlevelet a vitatott közigazgatási cselekmény közlésétől számított harminc napon belül kell benyújtani. Az ügyfél által benyújtott keresetlevelet a benyújtástól számított harminc napon belül kell az ügy irataival együtt a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bírósághoz továbbítani. Többfokú közigazgatási eljárásban hozott cselekmény esetében az elsőfokon eljárt közigazgatási szerv a keresetlevelet a benyújtástól számított tizenöt napon belül az ügy irataival együtt felterjeszti a másodfokon eljárt közigazgatási szervhez, amely azokat a benyújtástól számított harminc napon belül továbbítja a bírósághoz. Ha a keresetlevél azonnali jogvédelem iránti kérelmet is tartalmaz, a keresetlevelet a benyújtástól számított öt, többfokú közigazgatási eljárásban hozott cselekmény esetén – a benyújtástól számított három napon belüli felterjesztést követően – nyolc napon belül kell az ügy irataival együtt a bírósághoz továbbítani.

Benyújtandó dokumentumok

Az elektronikusan benyújtható űrlap az E-Önkormányzati Portálon került publikálásra.

A portálra való belépés és az "Ügyindítás" gombra kattintás után az űrlapkeresőbe írja be az űrlap nevét (Űrlap közigazgatási szerv határozatának bírósági felülvizsgálata iránti keresetlevél benyújtásához), vagy az "Ágazat"-nál válassza ki az " Általános vagy egyéb igazgatási ügyek" lehetőséget, valamint az "Ügytípus"-nál a "keresetlevél" lehetőséget!

A talált űrlapok listájából a megfelelő űrlap "Online kitöltés" gombjára kattintva töltődik be a kívánt űrlap.

Az elektronikus ügyintézésre nem köteles ügyfeleink a "Közigazgatási per megindítása iránti keresetlevél (.docx)" című nyomtatványt papír alapon is benyújthatják.

  1.  A keresetlevélhez csatolni kell azt az okiratot vagy annak másolatát,
    1.  amelyre a felperes bizonyítékként hivatkozik,
    2.  amely a képviselővel való eljárás esetén a képviseleti jogosultságot igazolja, illetve
    3.  amely a bíróság által hivatalból figyelembe veendő tény igazolásához szükséges.
  2.  Ha a felperes jogi képviselővel jár el, a keresetlevél tartalmazza a felperes jogi képviselőjének nevét, székhelyét, ügyvédi iroda esetén az ügyintéző nevét, több jogi képviselő esetén a hivatalos iratok kézbesítésére kijelölt jogi képviselő megjelölését, telefonos, illetve elektronikus elérhetőségét.

Fizetési kötelezettség

A közigazgatási perek főszabályként illetékfeljegyzési jog hatálya alá esnek, de a fizetési kötelezettség az egyedi ügy függvényében ítélendő meg.

Eljáró szerv

  • felterjesztésre: a közigazgatási szerv,
  • az adott ügy érdemében: az illetékes Törvényszék.

Felettes szerv/jogorvoslat

Ha a közigazgatási szerv a keresetlevél felterjesztésére, illetve továbbítására vonatkozó kötelezettségének nem tesz eleget vagy az nem teszi meg a felterjesztés tekintetében megkívánt nyilatkozatot, a bíróság – pénzbírság kiszabása mellett – kötelezi a közigazgatási szervet az ügy iratainak felterjesztésére, illetve továbbítására.

Vonatkozó jogszabályok