Hírek

Elérhetőségek

Tájékoztató a nyári tanítási szünet időtartama alatti gyermekétkeztetéssel kapcsolatosan

Tájékoztató a nyári tanítási szünet időtartama alatti gyermekétkeztetéssel kapcsolatosan

A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 21/C.§ (1) bekezdése értelmében a települési önkormányzat a szünidei gyermekétkeztetés keretében a szülő, törvényes képviselő kérelmére a déli meleg főétkezést a hátrányos helyzetű gyermek és a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő, halmozottan hátrányos helyzetű gyermek részére ingyenesen biztosítja.

A személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások és gyermekvédelmi szakellátások térítési díjáról és az igénylésükhöz felhasználható bizonyítékokról szóló 328/2011.(XII.29.) kormány rendelet értelmében a települési önkormányzat a szünidei gyermekétkeztetést a tanév rendjéről szóló miniszteri rendeletben meghatározott őszi, téli és tavaszi tanítási szünet, valamint az ezen időtartamra eső, a bölcsődei ellátást nyújtó intézmény és az óvoda zárva tartásának időtartama alatti munkanapokon, valamint a nyári tanítási szünet időtartama alatt legalább 43 munkanapon, valamint az ezen időtartamra eső, a bölcsődei ellátást nyújtó intézmény és az óvoda zárva tartásának időtartama alatti munkanapokon szervezi meg.

A nyári tanítási szünet időtartama alatti gyermekétkeztetéssel kapcsolatosan a települési önkormányzat jegyzője azon szülőket, törvényes képviselőket, akiknek gyermekei rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülnek, és hátrányos, vagy halmozottan hátrányos helyzetűek, és jogosultságuk 2024. május 01. napján fennáll, írásban tájékoztatja.

2024. május 01. napján 671 hátrányos, halmozottan hátrányos helyzetű gyermeket tartottunk nyilván, törvényes képviselőik 2024. május 15. napjáig az értesítéseket postai úton kézhez kapták.

Az Önkormányzat lehetőséget biztosít helyi rendelete alapján a nagykorú hátrányos/halmozottan hátrányos rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülők számára is, hogy ingyenesen igénybe vegyék a szünidei étkezést. A támogatás lehetőségéről a jegyző őket is írásban tájékoztatta. A támogatáshoz külön kérelmet szükséges benyújtani, az étkezési díjat az Önkormányzat költségvetéséből biztosítja.

A kérelmek a szünidei étkezés végéig - 2024. augusztus 23.- bármikor benyújtható.
(2023-ban 261 gyermek vette igénybe a nyári szünetben az étkezést, 258 kiskorú és 3 nagykorú)

A jogosult gyermekek részére szünidei étkezési kártyát állítunk ki, melyet 2024. június 17. és 2024. június 21. között vehettek át a törvényes képviselők Hivatalunkban.
Az étkezési kártya tartalmazza a jogosult gyermek nevét, születési dátumát, édesanyja nevét, lakcímét, melyik intézményben veszi igénybe az étkezést, és a kártya érvényességének a végét.

A nyári tanítási szünet időtartama alatt az étkezést 2024. június 24. és 2024. augusztus 23. között
munkanapokon szervezi meg az önkormányzat 11.30 és 12.15 óra között.

Helyszínekben változás felújítás miatt:

  • Széchenyi Úti Óvoda Ugyeri Tagóvodája
  • Dózsa György Kollégium
  • Táncsics Mihály Általános Iskola Budai Úti Tagiskolája
  • Lövész Utcai Óvoda Malom Téri Tagóvodája 

(ételhordó nem szükséges, dobozolva biztosítjuk az ebédet)

Jelenleg 287 gyermek részére kérelmezték az étkezést, ebből 5 fő nagykorú

A szülőnek, törvényes képviselőnek, - mint év közben az intézménynél - jeleznie szükséges, ha gyermeke betegség vagy egyéb okból nem veszi igénybe az étkezést, valamint az étkezés újbóli igénybe vételének kezdő időpontját.

A benyújtott kérelmet a jegyző a szünidei gyermekétkeztetés megkezdése előtt megvizsgálja, és ha azt állapítja meg, hogy a gyermek arra nem jogosult, írásban értesíti a szülőt / törvényes képviselőt.

A jogosultság feltétele az, hogy a gyermek hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzete a szünidei gyermekétkeztetés megkezdését megelőző 30. napon fennálljon.

Hátrányos helyzetű az a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek és nagykorúvá vált gyermek, aki esetében az alábbi körülmények közül egy fennáll:

a) a szülő vagy a családbafogadó gyám alacsony iskolai végzettsége, ha a gyermeket együtt nevelő mindkét szülőről, a gyermeket egyedül nevelő szülőről vagy a családbafogadó gyámról – önkéntes nyilatkozata alapján – megállapítható, hogy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény igénylésekor legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik,
b) a szülő vagy a családbafogadó gyám alacsony foglalkoztatottsága, ha a gyermeket nevelő szülők bármelyikéről vagy a családbafogadó gyámról megállapítható, hogy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény igénylésekor az Szt. 33. §-a szerinti aktív korúak ellátására jogosult vagy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény igénylésének időpontját megelőző 16 hónapon belül legalább 12 hónapig álláskeresőként nyilvántartott személy,
c) a gyermek elégtelen lakókörnyezete, illetve lakáskörülményei, ha megállapítható, hogy a gyermek a településre vonatkozó integrált településfejlesztési stratégiában szegregátumnak nyilvánított lakókörnyezetben vagy félkomfortos, komfort nélküli vagy szükséglakásban, illetve olyan lakáskörülmények között él, ahol korlátozottan biztosítottak az egészséges fejlődéséhez szükséges feltételek.

Halmozottan hátrányos helyzetű az a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek és nagykorúvá vált gyermek, aki esetében a fenti körülmények közül legalább kettő fennáll.